Zasadací poriadok

V prípade, že plánujete menšiu svadbu s bufetom, možno nebudete chcieť určiť hosťom ich presné miesta a necháte im priestor na výber. Ale v prípade väčšej svadby, kde bude jedlo servírované čašníkmi, je presne určený zasadací poriadok viac – menej nevyhnutnosťou, prečo?
Je na to viacero dôvodov. Po prvé, ľudia radi vedia kde sedia, vyhnete sa tak zmätku na začiatku pri tzv. skupinkovaní. Rovnako pri servírovaní jedál uľahčite prácu čašníkom, pretože pri zasadacom poriadku bude jednoduchšie určiť, komu servírovať vegetariánske jedlo a pod. Nižšie vám ponúkame niekoľko tipov ako správne určiť koho kde posadiť.

Nenechajte to na poslednú chvíľu
Aj keď je zasadací poriadok jednou z posledných veci ktoré riešite, nenechajte to na poslednú chvíľu. Deň pred svadbou, či v deň svadby budete mat úplne iné problémy, ako to, koho si kde sadne.

Administratíva
Pridajte k zoznamu hosti informáciu navyše, či ide o rodinu ženícha, rodinu nevesty, priateľov atď. Takéto kategorizovanie vám pomôže vytvoriť stoly na základe logického rozdelenia.

Pre menej technické nevesty pomôže veľký papier na ktorý nakreslite kruhy a na lepiace papieriky napíšete mena hosti a jednoducho ich prilepíte tam kam patria.

Organizácia stolov
Štandardne to na slovenských svadbách býva tak, že pri hlavnom stole sedí nevesta so ženíchom a po ich stranách sedia rodičia. Pripadne aj svedok so svedkyňou. Aj keď je to zaužívaná tradícia, nemusíte to robiť tak aj vy. V reálnom svete ľudia možno nevychádzajú tak ako si predstavujeme a preto je treba vziať do úvahy aj napríklad rodinný stav vašich rodičov. V prípade, že sú rozvedení a nemajú najpriateľskejšie vzťahy, pripadne majú už nových partnerov, možno nebude najpríjemnejšie nútiť ich prežiť svadobný deň ich detí bok po boku. V tom prípade nechajte hlavný stôl len pre vás dvoch a posaďte rodičov k ich rodinám, starým rodičom a súrodencom a pod.

V prípade ďalších rodinných príslušníkov a priateľov je logické očakávať že ani tam vzťahy nebudú fungovať na 100 percent. Nájdite si čas a premyslite si, koho s kým spárovať, poraďte sa s rodičmi, ktorí vidia do rodinných vzťahov viac ako vy. Môžete tak predísť situácii keď posadíte tetu Janku a tetu Zuzku k jednému stolu a vystavíte ich tak nepríjemným pár hodinám. Verte, že to docenia.

Zahrajte sa na dohadzovačku
Posadiť ľudí, ktorí sa poznajú k jednému stolu je síce bezpečnejší variant, ale prečo sa nepokúsiť trosku to zamixovať a posadiť nezadané kamarátky k voľným kamarátom ženícha. Človek nikdy nevie kedy motyka vystrelí.

Okrem vyššie uvedených tipov, porozmýšľajte, ako by mohol váš zasadací poriadok vyzerať, nemusí to byt len biely papier s nakreslenými kruhmi. Nižšie je niekoľko nápadov ktoré nezaberú veľa času ani financií a pomôžu k tomu, aby práve vaša svadba bola tou, ktorú si ľudia zapamätajú.

POUŽITE STARÉ OKNÁ
Tento nápad sa hodí najmä na rustikálne svadby, kde staré rámy dotvoria celkový ráz dekorácii. Na internete viete nájsť staré okna od desiatich eur, k tomu potrebujete len bielu fixku a unikátny zasadací poriadok je na svete.

PLATNE / CD
Pri vytváraní zasadacieho poriadku je dobre myslieť aj na celkovú tému svadby. Pre americké retro témy , 50 či 60te roky sú ideálnou pomôckou LP platne.

KORKY
Ultraľahké a maximálne efektne je použite korkov, do ktorých len zasuniete menovku a číslo stola. Ideálne pre milovníkov vina, stačí začať primerane skoro pred svadbou.

KVETINÁČE
Ďalším nápadom, ktorý si užijete už počas prípravy, je použite paličiek od nanukov na ktoré napíšete mena vašich hosti a jednoducho zapichnete do kvetináča ktorý nesie číslo stola. Ideálne na teplé mesiace.

FOTKY
Maximálne osobný zasadací poriadok vytvoríte z fotiek vašich hostí. Garantujeme, že prekvapenejšie a pobavenejšie tváre nevyčarujete ničím iným.

FĽAŠE
Prípitok sa dá poňať aj inak. Prečo nedať každému hosťovi jeho vlastnú fľašu, ktorú využijete aj na oznámenie kde si ma sadnúť?

HLAVNE SEZÓNNE
Opäť jednoduché, lacné a maximálne efektne je vyžitie sezónneho ovocia, výborne sú jablka, hrušky, na jeseň tekvice, pripadne malé košíky s jahodami.

CHÉMIA
Pre milovníkov chémie, učiteľov alebo pre tých ktorý milujú tematické svadby je Mendelejevova tabuľka prvkov to pravé orechové. Prvky ktorých skratky vytvoríte jednoducho z iniciálok vašich hostí zoraďte do približnej podoby pravej tabuľky a originálny zasadací poriadok je na svete.